Informacja o Holandii

Od ponad dziesięciu lat coraz większym zainteresowaniem wśród naszych rodaków cieszy się Holandia

Kraj ten to nie tylko sposób na znalezienie uczciwej I satysfakcjonującej pracy,dla wielu z nas jest to sposób na życie I nadzieja na lepsza przyszłość .

Warto zatem wiedzieć ze Holandia to nie tylko wiatraki tulipany I rowery.

Kilka słów o królestwie Z jednej strony Morze Północne, które przylega do ponad 1000 km granic państwa, z drugiej Belgia i Niemcy. Takie położenie tego niewielkiego, nowoczesnego kraju wcale nie spowodowało jego zacofania. Holandia - a oficjalnie Królestwo Niderlandów - potrafiła wykorzystać każdy, nawet najmniejszy swój potencjał. Ale po kolei.

Niderlandy podzielone są na 12 prowincji, i jak każda monarchia konstytucyjna, mają swojego króla, a obecnie królową Beatrycze. Królowa pełni głównie funkcje reprezentacyjne, ale mianuje również szefa rządu. Najhuczniej obchodzonym świętem jest właśnie Dzień Królowej Beatrix (30 kwietnia). Oficjalnie mówi się tu oczywiście po niderlandzku, a we Fryzji - po fryzyjsku, ale istnieje ponadto mnóstwo różnorodnych dialektów. Choć turysta nie musi się tym martwić, gdyż prawie każdy Holender potrafi porozumieć się także po angielsku.

Poza tym, biorąc pod uwagę jego wielkość (41 526 km2) i to, że jest prawie bagienny, niesamowite wydaje się, że jest najgęściej zaludnionym państwem na świecie (ok. 500 osób/km2). I jeszcze coś: po USA, Niderlandy są drugim eksporterem produktów rolniczych i ogrodniczych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w rolnictwie pracuje zaledwie 2,5% ludności! Jeśli chodzi ogrodnictwo, czego nietrudno się domyślić, Holandia wiedzie prym w hodowli kwiatów. Ale oprócz tego, co sama produkuje, jest również rolniczą giełdą świata, z której kwiaty wysyłane są dosłownie wszędzie.

Dawno, dawno temu

Piękne, drewniane wiatraki, które są odwiecznym symbolem Holandii, dawno temu miały swoje bardzo praktyczne zastosowanie. W XII i XIII wieku Niderlandy przeżywały rozkwit gospodarczy, przez co te tereny zaczęło zamieszkiwać coraz więcej ludności. Potrzebne było zboże, żeby ją wykarmić, oraz młyny, żeby owe ziarna przetworzyć. Ale wiatraki nie służyły tylko i wyłącznie jako młyny. Motory napędzane wiatrem stały się najefektywniejszym i najpopularniejszym sposobem na wypompowywanie wody, młócenie konopi, napędzanie maszyn tartakowych czy łuskanie różnych ziaren.

Później zastąpiły je pompy parowe, spalinowe, a w końcu elektryczne. Niektóre z wiatraków sprawne są do dziś i można je zwiedzać, nawet podczas pracy. Drugim drewnianym symbolem Holandii są chodaki, inaczej saboty. Każdy szanujący się holenderski chłop nosił takie właśnie, zrobione z drewna topolowego, obuwie. Nawet jeszcze dzisiaj spotyka się czasem kogoś w chodakach, bo podobno są wygodne i zdrowe dla stóp.

Wiatraki, chodaki, sery, łyżwy i niesamowita wprost, sławna na całym świecie, tolerancja dla każdego odmiennego sposobu życia. Gwarne kafejki, ciekawe muzea, galerie sztuki i interesujące zabytki.

Szybki kontakt

 

Bevelandseweg 198 N
1703 AX Heerhugowaard
Holland
 

TEL 0031 88 533 6004  (Prosic Pania Anite lub Dorote)

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00

 

E-mail: praca@agri-pool.com
 

K.v.K. nr. 37154936

BTW nr. NL.2476.83.383.B.01